
Nejdřív jde jen o to, najít vhodnou náplň volného času a zajistit dovážku oběda, později se přidá drobná výpomoc s běžnými denními úkony a až jako poslední by mělo přijít na řadu hledání domova pro seniory. Ne všechny druhy péče jsou ale všude dostupné. Jaká je nabídka péče o seniory u nás a kde ji hledat? Zdrojem informací o nabídce pečovatelské a dalších služeb ve vašem regionu je registr poskytovatelů sociálních služeb, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Povinně v něm musí být uvedeni všichni poskytovatelé, tedy nejen domovy pro seniory, ale i různé odlehčovací, pečovatelské a ošetřovatelské služby. Najdete jej na http://iregistr.mpsv.cz.
Nabídka sociálních a zdravotních služeb je v Česku na první pohled velmi široká. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že najít ideální řešení právě pro vašeho seniora může být velmi obtížné – mnohdy je služba, kterou hledáte, ve vašem okolí jen špatně dostupná. Příkladem je pečovatelská služba, která na mnoha místech republiky, zejména v malých obcích, chybí zcela anebo se omezuje jen na rozvážení obědů a neposkytuje pomoc s osobní hygienou, možnost sociálního kontaktu s okolím a další nabídku, která je ve větších městech běžná. Proto je vždy velmi důležité zjistit si podrobnosti o rozsahu dané služby ještě předtím, než se rozhodnete ji využívat. Navíc ne vždy je vámi vybraná služba okamžitě dosažitelná, takže budete muset hledat náhradní řešení. Například u domovů pro seniory je běžná čekací lhůta několik měsíců, ale může být i výrazně delší. A počítejte s dvojnásobkem u seniora trpícího Alzheimerovou nemocí.
Kde se dozvíte základní informace o nabídce péče Při hledání konkrétních zdravotních a sociálních služeb vám pomohou na sociálním odboru městského úřadu nebo městské části, v případě malých obcí na obecním úřadě. Přehled všech poskytovatelů sociálních služeb působících na území kraje mají také sociální, v případě léčeben dlouhodobě nemocných a hospiců zdravotní odbory krajských úřadů. Poradit by vám měli i na úřadech práce, pod které spadá řešení žádosti o příspěvek na péči. Ten je určen osobám, které se neobejdou bez pomoci druhých, tedy i mnoha seniorům, a slouží k pokrytí nákladů spojených se sociálními službami, jež příjemce čerpá.
Dobrým zdrojem informací je ovšem také praktický lékař, který se stará o vašeho seniora. Měl by mít přehled mimo jiné o agenturách domácí péče, pečovatelských a ošetřovatelských službách. Informace by měla poskytnout také nemocnice nebo léčebna dlouhodobě nemocných, ve které je váš senior případně hospitalizován. V nich se zpravidla můžete setkat se sociálními pracovnicemi schopnými řešit tyto situace. Pokud budete uvažovat nejen o “státních” nebo neziskovkami zřizovaných zařízeních, ale i o soukromých službách, zjistíte, že automaticky neplatí, že by nutně měly vyšší ceny. Stejně tak se nedá paušalizovat ani ohledně kvality jejich služeb.